top of page
  • Εικόνα συγγραφέαChristos Davos

O Τζόκοβιτς του Γουΐμπλεντον

By cy.Reporter, 12 Ιουλίου 2022

Την επιστροφή στις κατακτήσεις Γκραν Σλαμ πανηγυρίζει από την Κυριακή ο Νόβακ Τζόκοβοτς μετά από την επικράτηση με 3-1 σετ επί του Νικ Κύργιου στον τελικό του Γουΐμπλεντον, με τον Σέρβο τενίστα να φτάνει τις επτά κατακτήσεις και να απέχει μόλις ακόμα μία για να φτάσει στην κορυφή τον σπουδαίο Ρότζερ Φέντερερ. Έτσι, η cybetNews θυμίζει τις παλαιότερες κατακτήσεις του σπουδαίου Σέρβου τενίστα!

Η αρχή έγινε το 2011, τη χρονιά όπου ουσιαστικά ο Τζόκοβιτς πρωταγωνίστησε και έδειξε πως ήρθε για να γράψει τη δική του ιστορία. Έτσι, στον τελικό του παλαιότερου τουρνουά στην ιστορία του τένις επικράτησε με 3-1 σετ του Ράφαελ Ναδάλ και με αυτή τη νίκη έφτασε για πρώτη φορά στην καριέρα του στην κορυφή της Παγκόσμιας κατάταξης, αφήνοντας στη δεύτερη τον Ισπανό αντίπαλό του. Μετά το τέλος του αγώνα ανέφερε πως: «Αυτή είναι η καλύτερη ημέρα της ζωής μου. Τη νίκη σε αυτό το τουρνουά πάντα την ονειρευόμουν. Όταν παίζεις κόντρα στον καλύτερο παίκτη του κόσμου, τον Ναδάλ, πρέπει να παίξεις το καλύτερο παιχνίδι σου».

Το 2014 ο τελικός βρήκε δύο μύθους του τένις να προσπαθούν να φτάσουν στην κατάκτηση του τουρνουά. Ρότζερ Φέντερερ και Νόβακ Τζόκοβιτς προσέφεραν ένα μοναδικό θέαμα και μετά από τέσσερις ώρες ο Σέρβος τενίστας έφτασε στη νίκη με 3-2 σετ! Μετά το τέλος του αγώνα ο Σέρβος τενίστας έδειξε το σεβασμό του προς τον Ελβετό λέγοντας: «Μετά το τέταρτο σετ δεν ήμουν σίγουρος αν θα μπορούσα να νικήσω στο πέμπτο. Δεν ξέρω πώς τα κατάφερα. Σε ευχαριστώ που με άφησες να νικήσω».

Το ίδιο συνέβη και την ερχόμενη χρονιά με τον Τζόκοβιτς να επικρατεί αυτή τη φορά με 3-1 σετ και χωρίς να δυσκολευτεί, δείχνοντας πως ήταν συνολικά σε καλύτερη κατάσταση από τον Ρότζερ Φέντερερ ο οποίος δεν είχε τις ίδιες αντοχές, καθώς τα πέντε χρόνια διαφοράς και τα 33 έτη του, είναι φυσικό να επηρεάζουν άμεσα σε τόσο υψηλό επίπεδο.

Το 2018 ο Σέρβος τενίστας επανήλθε στις κατακτήσεις Γουΐμπλεντον και πανηγύρισε την πιο εύκολη νίκη του σε τελικό, επικρατώντας του Νοτιοαφρικανού Κέβιν Άντερσον με 3-0 σετ, φτάνοντας έτσι τις τέσσερις κατακτήσεις και ανεβαίνοντας θέσεις στην κατάταξη με τις περισσότερες κατακτήσεις στην ιστορία του τουρνουά.

Την επόμενη χρονιά ο Νόβακ Τζόκοβιτς έκανε το «τρία στα τρία» απέναντι στον Ρότζερ Φέντερερ και σε έναν τελικό ο οποίος χαρακτηρίστηκε από πολλούς ως «ο τελικός του αιώνα». Σε μία αναμέτρηση η οποία παρά πέντε λεπτά διήρκησε πέντε ολόκληρες ώρες οι δύο αντίπαλοι έδωσαν μία μοναδική παράσταση τένις και ο Σέρβος επικράτησε στα…σημεία με 3-2 σετ, πανηγυρίζοντας τον πέμπτο τίτλο του στο τουρνουά.

Τη σεζόν 2021 επικράτησε με 3-1 σετ του Ιταλού Ματέο Μπερετίνι, ενώ πριν λίγες μέρες πανηγύρισε το 7ο Γουΐμπλεντον νικώντας τον Ελληνοαυστραλό Νικ Κύργιο 3-1 σετ, με αποτέλεσμα να βρίσκεται μόλις ένα πίσω από τον σπουδαίο αντίπαλό του Ρότζερ Φέντερερ.