top of page
  • Εικόνα συγγραφέαChristos Davos

Αγώνας της Εβδομάδας: Μάντσεστερ Σίτι-Λειψία

Μάντσεστερ Σίτι και Λειψία κοντράρονται για μία θέση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ με τους Άγγλους να θέλουν τη νίκη για να προκριθούν στην επόμενη φάση του θεσμού και τους Γερμανούς να κάνουν την έκπληξη και να αποκλείσουν μέσα στην Αγγλία τη Σίτι, μετά το ισόπαλο 1-1 του πρώτου αγώνα στη Γερμανία.

Μάντσεστερ Σίτι

Μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Κρίσταλ Πάλας με 1-0 για την Πρέμιερ Λιγκ, η Μάντσεστερ Σίτι θέλει να πετύχει ακόμα μία νίκη αυτή τη φορά για το Τσάμπιονς Λιγκ και να βρεθεί στα προημιτελικά του θεσμού. Μετά το 1-1 η Σίτι θέλει μόνο νίκη για να προκριθεί στην κανονική διάρκεια, ενώ με ισοπαλία η αναμέτρηση θα οδηγηθεί στην παράταση όπου θα προκύψει στη συνέχεια ο νικητής.

Λειψία

Βρίσκεται στην τρίτη θέση του Γερμανικού πρωταθλήματος και μετά την εντός έδρας ισοπαλία με τη Μάντσεστερ Σίτι θέλει να κάνει την έκπληξη και να φύγει με τη νίκη και να βρεθεί στα προημιτελικά του θεσμού. Στα αγωνιστικά θέματα ο Ντάνι Όλμο ακόμα δεν είναι απόλυτα έτοιμος και ίσως χρησιμοποιηθεί για λίγα λεπτά στο τέλος αν το επιτρέψει το παιχνίδι.

ΦΟΡΜΑ ΟΜΑΔΩΝ

Ι-Ν-Ν-Ν-Ν

Στις τελευταίες πέντε αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις η Μάντσεστερ Σίτι έχει μία ισοπαλία τέσσερις νίκες

Λειψία

Ν-Ι-Ν-Η-Ν

Στις τελευταίες αναμετρήσεις η Λειψία έχει τρείς νίκες μία ισοπαλία και μία ήττα