top of page
  • Εικόνα συγγραφέαChristos Davos

Αγώνας της Εβδομάδας: Ρεάλ Μαδρίτης-Λίβερπουλ

Ρεάλ Μαδρίτης και Λίβερπουλ κοντράρονται για μία θέση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ με τους γηπεδούχους να είναι το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση μετά την εκτός έδρας νίκη με 5-2 στο Άνφιλντ και τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται με την «πλάτη στον τοίχο» μετά το εις βάρος τους αποτέλεσμα.

Ρεάλ Μαδρίτης

Να διαχειριστεί το υπέρ της αποτέλεσμα θέλει η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς το 5-2 της πρώτης αναμέτρησης την καθιστά το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Έτσι για να αποκλειστεί πρέπει να ηττηθεί με τέσσερα τέρματα ή για να οδηγηθεί η αναμέτρηση στην παράταση πρέπει να χάσει με τρία τέρματα διαφορά.

Λίβερπουλ

Ένα ποδοσφαιρικό θαύμα χρειάζεται η Λίβερπουλ για να βρεθεί στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι «Κόκκινοι» είναι ικανοί να πετύχουν το καλύτερο (νίκη με 7-0 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ) και το χειρότερο (ήττα από την Μπόρνμουθ). Ωστόσο, η αποψινή αναμέτρηση είναι μία πρώτης τάξης ευκαιρία για να προσπαθήσει να κάνει την απόλυτη ανατροπή και να πετύχει ένα αποτέλεσμα που θα μείνει στην ιστορία, καθώς οι πιθανότητες είναι εναντίον της.

ΦΟΡΜΑ ΟΜΑΔΩΝ

Ν-Ι-Η-Ι-Ν

Στις τελευταίες πέντε αναμετρήσεις της, η Ρεάλ Μαδρίτης έχει δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα

Λίβερπουλ

Η-Ι-Ν-Ν-Η

Στις τελευταίες πέντε αναμετρήσεις της η Λίβερπουλ έχει δύο νίκες, δύο ήττες και μία ισοπαλία